صفحه اصلينقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
پنج شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٩
موقعیت : صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > "بیست و چهارمین جلسه کمیته مشترک فرا دستگاهی همکاری و تعامل در توسعه نظریه‌پردازی و تولید علم"


  چاپ        ارسال به دوست

به میزبانی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش برگزار شد:

"بیست و چهارمین جلسه کمیته مشترک فرا دستگاهی همکاری و تعامل در توسعه نظریه‌پردازی و تولید علم"

 

 

 

 

برگزاری جلسه کمیته مشترک فرا دستگاهی همکاری و تعامل در توسعه نظریه‌پردازی و تولید علم

 

بیست و چهارمین جلسه کمیته مشترک و فرادستگاهی همکاری و تعامل در توسعه نظریه پردازی و تولید علم با حضور اعضای جلسه (آقایان دکتر قنداقی و دکتر زین‌الدین از دانشگاه‌ عالی دفاع ملی، آقای دکترکریمی، خانم دکتر حسین پور و آقای صانعی از پژوهشگاه مطالعات، آقای دکتر بختیاری و خانم دکتر کریمی از دانشگاه فرهنگیان، آقای دکتر قیصری، معاون پژوهشی سازمان بسیج اساتید، دکتر همتی نژاد، دکتر فتحی از سازمان صدا و سیما به میزبانی پژوهشگاه مطالعات در تاریخ 1399/6/16 از ساعت 15 الی 17:30 در سالن جلسات پژوهشگاه مطالعات برگزار شد.

در آغاز جلسه آقای دکتر کریمی ضمن  گرامی داشت هفته دفاع مقدس و و یادکرد از شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی ، معلمان شهید و دانش اموزان شهید،  بر استقامت در رهپویی آرمان های شهدا و امام راحل و مقام معظم رهبری تاکید کرد.وی در ادامه به تبیین اهمیت و ضرورت مقوله نظریه پردازی و تولید علم در آموزش و پرورش و بیان برنامه‌های پژوهشگاه در حوزه گسترش ظرفیت‌های اندیشه ورزی پرداخت و به برنامه توسعه مدرسه پژوهنده به منزله برنامه تحولی در زمینه توسعه فرهنگ پرسشگری و پژوهشگری اشاره کرد.

در ادامه جلسه بحث و هم اندیشی در خصوص برگزاری نشست هم اندیشی آسیب شناسی موانع و ارائه راهکارهایی برای عملیاتی شدن نظریه پردازی صورت گرفت. اعضاء جلسه ضمن پذیرش لزوم برگزاری این نشست، مقرر کردند کمیته‌ای مرکب از برخی از اعضای جلسه، مسئولیت برنامه ریزی و اجرا برعهده بگیرد تا نشست علمی فاخر در حوزه نظریه‌پردازی و تولید علم درکشور برگزار شود.

در ادامه جلسه، دستور دوم در خصوص ضرورت و اهمیت نظریه پردازی مطرح شد و مباحثی در مورد علوم انسانی و تولید علم و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در این خصوص مطرح شد.

آقای دکتر کریمی به این موضوع اشاره کردند که مبانی نظری تحول بنیادین آموزش و پرورش، از جمله ابتکاری ترین تلاش‌های نظری و توسّع اندیشه‌ای به منظور تدوین و تفتیح مبانی نظری تربیت رسمی عمومی از نگاه فلسفه تربیت اسلامی است و مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است و اجرای آن مورد تاکید مقام معظم رهبری می‌باشد و شایسته است سایر دستگاه‌ها نظیر صدا و سیما، دانشگاه‌ها و ارکان فرهنگی کشور در برنامه ریزی های کلان فرهنگی کشور به آن توجه کنند و مباحث آن در برنامه‌های صدا و سیما دیده شود. باتوجه به اهمیت موضوع کرسی‌های نظریه پردازی و نهضت تولید علم پیشنهاد نمود از بخش‌هایی نظیرکمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی وزارت علوم هم جهت هم افزایی و مشارکت در مباحث، در نشست‌های این کمیته مشارکت کنند.

نیز این موضوع مطرح شد که متن کتاب‌های درسی مدارس مورد بررسی و تحلیل قرارگیرد که چقدر از محتوی کتاب‌های درسی از منابع بومی و چقدر از منابع خارجی تغذیه می‌شوند. در این خصوص برخی اعضای جلسه به روند تدوین کتاب درسی و لزوم تصویب راهنمای برنامه درسی حوزه‌های تربیت و یادگیری در شورای عالی آموزش و پرورش اشاره کردند و چالش‌ها و اقدامات پیش زمینه‌ای برای اجرای این پژوهش را مورد بحث قرار دادند.


٠٩:٢٨ - يکشنبه ١٣ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ١٤٩٦٨    /    تعداد نمایش : ١٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلي|تماس با ما|پست الكترونيك