صفحه اصلي نقشه سايتپست الكترونيك
جستجوی پیشرفته جستجو در وب
از معلم خود ياد بگير و در زندگي به آن عمل كن. امام علي (ع)
سه شنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٨
موقعیت : صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > " انتشار الكترونيكي كتاب آشنايي با ارزشيابي كيفي توصيفي: براي والدين دانش آموزان دوره‌ي دبستاني "


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های نشر :

" انتشار الكترونيكي كتاب آشنايي با ارزشيابي كيفي توصيفي: براي والدين دانش آموزان دوره‌ي دبستاني "

 

 

 

 

انتشار الكترونيكي  كتاب آشنايي با ارزشيابي كيفي توصيفي:  براي والدين دانش آموزان دوره‌ي دبستاني

در كتاب آشنايي با ارزشيابي كيفي توصيفي براي والدين دانش آموزان دوره‌ي دبستاني به قلم محمد حسني، تلاش شده است تصويري ساده و قابل فهم از شيوه‌ي ارزشيابي توصيفي براي والدين ارائه گردد.

چندين سال است كه در دوره‌ي دبستاني تغييرات نسبتاً‌ مهمي به ‌وقوع مي‌پيوندد. تغيير برنامه‌هاي درسي (كتاب‌هاي درسي) اين دوره از اين نمونه‌اند. يكي ديگر از تغييرات جدي در اين دوره طرح و اجراي شيوه‌ي جديد در ارزش‌يابي پيشرفت تحصيلي دانش‌‌آموزان است. به سخن ديگر تصميم‌ گيرندگان و سياست ‌گزاران در دوره‌ي آموزش دبستاني شيوه‌ي امتحانات را مورد بازبيني و اصلاح قرار داده‌اند.

اگرچه مطالعات مقدماتي و اجراي آزمايشي آن از سال 1382 شروع شده اما اجراي سراسري ارزش‌يابي جديد از پايه‌ي اوّل دبستان در سي ‌درصد از كلاس‌ها از سال تحصيلي 1388/87 شروع شده است. اين شيوه‌ي جديد ارزش‌يابي تحصيلي، كه به ارزش‌يابي توصيفي يا ارزش‌يابي كيفي توصيفي مشهور است، با شيوه‌ي سنتي امتحانات، كه بيش از هشتاد و شش سال در كشور ما رايج بوده است، تفاوت‌هاي قابل‌ توجهي دارد؛ به‌ گونه‌اي كه مي‌توان گفت اين شيوه‌ي جديد ‌براي عموم خانواده‌ها غريب و ناآشنا جلوه مي‌كند.

به دليل همين ناآشنايي با چگونگي و جزئيات اين شيوه‌ي ارزش‌يابي، براي خانواده‌ها، معلمان و مديران مدارس مشكلاتي به وجود آمده است. به‌ نظر مي‌رسد آشنا شدن والدين، كه مشتريان اصلي برنامه‌هاي آموزش و پرورش هستند، با اين شيوه‌ي جديد ارزش‌يابي، امري ضروري است. زيرا همراهي و همدلي والدين با معلمان و مديران موجب اجراي بهتر و موفّقيت بيش‌تر آن خواهد بود.

براي شناخت شيوه‌ي ارزش‌يابي كيفي توصيفي بايد به سه پرسش اساسي پاسخ گفت. با فهم پاسخ‌هاي اين سه پرسش تا حد زيادي به شناخت آن نايل خواهيم شد. اين سه پرسش عبارت‌اند از:

1- چرا ارزش‌يابي تحصيلي در دوره‌ي دبستان بايد تغيير كند، يعني ضرورت اين تغيير چيست و هدف از به كارگيري ارزش‌يابي كيفي ‌توصيفي كدام است؟

2- ارزش‌يابي كيفي توصيفي چيست، اين شيوه چه ويژگي‌ها و خصوصياتي دارد؟

3- چگونه ارزش‌يابي توصيفي در كلاس درس اجرا مي‌شود؟

‌اجراي اين شيوه‌ي ارزش‌يابي كار پيچيده‌اي است كه معلمان، بعد از ديدن آموزش‌هاي خاص، به اجراي آن اقدام مي‌كنند و آگاهي از زير و بم‌هاي اجرايي و ورود به جزئيات آن براي والدين ضرورتي ندارد.

اين نوشتار به تشريح پاسخ‌هاي هر سه‌ پرسش مي‌پردازد. البته از بحث مفصل و طولاني درباره‌ي چگونگي اجراي ارزش‌يابي توصيفي در كلاس درس پرهيز كرده و به بيان آنچه كه والدين لازم است؛ در خانه مورد استفاده قرار دهند، اكتفا مي‌كند. هرچند در حد نياز والدين محترم، در لابه‌لاي مطالب دو پرسش مورد‌ نظر، نكاتي درباره‌ي نحوه‌ي اجرا نيز بيان شده است.

فهرست مطالب:

مقدمه

فصل اول: چرا ارزش‌يابي كيفي توصيفي در ايران مورد توجه قرار گرفت؟

فصل دوم: ارزش‌يابي كيفي توصيفي چيست؟

  • ويژگي‌هاي ارزش‌يابي كيفي توصيفي چيست؟
  • تأكيد بر ارزش‌يابي فرايندي
  • حذف نمره و تغيير شيوه‌ي ‌ارائه‌ي بازخورد
  • تنوع ابزارها در ارزش‌يابي كيفي توصيفي
  • تغيير شكل كارنامه
  • تغيير روش تصميم‌گيري درباره‌ي ارتقا و تكرار پايه‌ي (قبولي و مردود شدن) دانش‌آموزان
  • ارزش‌يابي كيفي توصيفي چه آثار و نتايجي به همراه دارد؟

فصل سوم: ارزش‌يابي توصيفي چگونه اجرا مي‌شود؟

لينك دسترسي مستقيم : http://ketabrah.ir/go/b39616

 


٠٧:٣٦ - دوشنبه ٣ تير ١٣٩٨    /    شماره : ١٤٦٧٦    /    تعداد نمایش : ٣٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
صفحه اصلي |تماس با ما|پست الكترونيك